środa, 28 kwietnia 2010

Starocie z duszą...

 ....i bynajmniej nie chodzi o moją autobiografię;) Ostatnio na blogach, które podczytuję, dziewczyny piszą o skarbach rodzinnych pieczołowicie przechowywanych przez lata. Postanowiłam napisać też i ja, zwłaszcza, że i czas taki, że po śmierci Stryjka trzeba o jego rzeczy zadbać, a wśród nich odkryliśmy właśnie takie skarby.Przepiękna puderniczka, przez czas mocno nadwerężona, ale do odczyszczenia, jak sądzę, choć na razie się boję dotykać, żeby nie zniszczyć. Puderniczka należała do mojej prababci i lat liczy sobie co najmniej 60, bo od tylu prababcia nie żyje. Nie wiem, czy przywiozła ją z sobą z Kresów, czy kupiła już tu na Ziemiach Odzyskanych - stawiam raczej na tę pierwszą możliwość, bo tuż po wojnie w środku siermiężnego socrealizmu trudno by chyba było taką rzecz kupić. A puderniczka nie tylko wygląd ma klasowy...w środku jest nadal puszek z pudrem i pachnie tak, jakby wczoraj został kupiony....niesamowita sprawa, nie wiem, czy którykolwiek ze współczesnych kosmetyków zdołałby zachować zapach przez ponad pół wieku;)

Druga z pamiątek po Stryjku to mała książeczka "Modlitewnik żołnierza", którą jak wynika z dedykacji otrzymał pod koniec wojny od swojego stryja. Oprócz niewątpliwych wartości pamiątkowych, mnie zachwyciła też jej treść, a szczególnie rachunek sumienia - krótko i na temat, jak dla żołnierzy;)

Bardzo dużo pamiątek po rodzinie Dziadka i Stryjka niestety jest już niedostępnych, bo Dziadek zapisał je osobom, które natychmiast je głęboko schowały i nawet popatrzeć nie pozwalają;( Trudno, mam je w pamięci i sercu i to musi wystarczyć...

I jeszcze coś z drugiej strony rodziny - rodziny mojej babci. O niej do niedawna wiedzieliśmy niewiele, bo jej rodzice praktycznie zerwali stosunki z całą swoją rodziną, więc i babcia wiedziała niewiele. Ale jakieś 10 lat temu natchnęło nas z mamą na akcję genealogiczną i po żmudnych poszukiwaniach znaleźliśmy całą wielką gałąź rodziny, a w archiwum akt dawnych fantastyczne dokumenty;) Sama tłumaczyłam pisane ozdobną cyrylicą i stylem romantycznym akty urodzenia i zgonu sprzed 150 lat i z nich też wiele historii rodzinnych odkryłam, a część dopowiedzieli nowo odnalezieni krewni. Ale nawet oni niewiele mogli powiedzieć o głowie rodu Florentynie- babci mojej babci:


Matka 7 dzieci, wcześnie owdowiała, sama żelazną ręką dom trzymała, wykształciła wszystkie dzieci - nawet córki, co na początku ubiegłego wieku wcale częste nie było, jest dla mnie niemal archetypiczną Matką-Założycielką;) Kserokopia jej portretu wisi nad moim biurkiem i groźnie patrzy, czy aby na pewno się w pracy nie lenię, karcąc zapewne wzrokiem swoją 2-letnią imienniczkę, która przy tymże biurku wisi u maminej nogi i usiłuje wyłudzić bajkę;)

A na biurku owym leży jeszcze jedna pamiątka - broszka pra-prababci Florentyny - ta sama, którą ma na zdjęciu. Nie wiem z czego jest zrobiona....raczej żadne szlachetne kruszce - ale jest dla mnie niezwykle ważna, bo stanowi kontinuum czasu rodzinnego: sto lat temu nosiła ją pra-prababcia a za kolejne sto lat, mam nadzieję bedzie nosić ją moja wnuczka lub prawnuczka.


I na dziś tyle, bo babcia Florentyna już patrzy pytająco, czy aby na pewno nie powinnam wracać do pracy?:)

9 komentarzy:

 1. Piękne to rodzinne historie, naprawdę! Po moich pradziadkach wszystkie pamiątki zostały w rękach niektórych z ich dzieci, więc ja nie mam do nich dostępu, szkoda... Mam za to wiele wspomnień związanych z pradziadkiem Frankiem i prababcią Rozalią :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne..... mało takich rzeczy mamy.Są cenne, bardzo cennne.

  OdpowiedzUsuń
 3. gratuluję wiedzy o przodkach.
  takie posiadane drobiazgi cieszą

  OdpowiedzUsuń
 4. historie rodzinne czasem sa smutne, czasem radosne ale sa najwiekszym bogactwem, pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne pamiątki i piękne wspomnienia. Aż mi się samej łza w oku zakręciła. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kawał historii, Pat. Prawdziwej, tej z życiem i, jak piszesz, z duszą - nie tej z podręczników. Piękne pamiątki i naprawdę wspaniałe osoby, które te pamiątki przekazały.

  OdpowiedzUsuń
 7. ... rodzinne historie, naprawdę piękne! Urocze pamiątki:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Pat, właśnie takie pamiątki to drogowskazy..skąd przychodzimy i dokąd zmierzamy......
  Twoja prababcia Florentyna jest piękna na tym zdjęciu..mądrość i doświadczenie widać w oczach...
  Pozdrawiam Cię serdecznie.K.

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam rodzinne historie - szcególnie te dopiero co poznawane, "odkopywane". Świetnie że udało Ci się dotrzeć do krewnych. Myślę że ważne jest abyśmy pamiętali i pielęgnowali historię własnej rodziny, aby móc przekazać to dalej. Dla siebie samych, dla naszych dzieci.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń